Szukaj

Spotkania - pokazy historyczne

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie zaprasza do skorzystania z nieodpłatnych spotkań-pokazów historycznych. Zajęcia poprowadzi Michał Rychlicki (Agencja Artystyczna "Pan Michał").

Zajęcia odbędą się w świetlicach gminy Pelplin (miejsca do ustalenia z sołtysami w gminie – wkrótce podamy szczegółową informację) oraz w Ośrodku Kultury w Pelplinie. Zajęcia planowane są raz w tygodniu, popołudniami.

Spotkania odbędą się w terminie od końca lutego do końca marca 2022 r.

Uczestnik może wziąć udział we wszystkich spotkaniach-zajęciach lub tylko wybranych (np. jedno lub dwa spotkania).

Ilość miejsc – około 30 osób.


Program:

1 SPOTKANIEJAK GREK Z PERSEM”

Czy jest możliwe, aby choć na chwilę stanąć w zbroi pod Termopilami i dowodzić jedną z dwóch potężnych armii, które starły się ze sobą w wiekopomnym boju?

„Jak Grek z Persem...” to opowieść, która przenosi uczestnika na antyczne Bałkany oraz do owianego tajemnicą świata starożytnych Persów. Podczas tego spotkania uczestnicy nie tylko dowiedzą się jak powstały i jak rozwijały się kultury po obu stronach Morza Egejskiego, ale też będą mogli wcielić się w żądnego władzy Kserksesa lub bystrego i sprytnego wodza, obrońcę Aten - Peryklesa.


2 SPOTKANIE „AVE ROMA”

Jaki naprawdę był Rzym? Podziwiać go za Koloseum, czy potępiać za krwawe igrzyska? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie wyruszymy w tysiącletnią podróż po rubieżach państwa, od jego narodzin, aż po upadek. W czasie pokazu „Ave Roma” dowiemy się, jak to możliwe, że z maleńkiej osady powstało imperium, które w szachu trzymało cały starożytny świat. Poznamy relacje, jakie panowały pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi. Niektórzy będą mogli poczuć na własnej skórze, czym była niedola niewolnika, czym chwała gladiatora, czym odpowiedzialność za państwo senatora, aby na koniec ubrać piękną zbroję segmentową, chwycić za tarczę, włócznię i maszerować oraz walczyć, jak to mawiali starożytni, za wieczny Rzym.


3 SPOTKANIE „O MIESZKU PIERWSZYM I WILKACH Z NORTU”

Tym razem przygoda z historią zawiedzie nas do epoki wczesnego średniowiecza.

Podczas tej niezwykłej lekcji będziemy obcowali z czasami naszych przodków. Poznamy pogańskie wierzenia Słowian i ich zwyczaje. Staniemy na wałach słowiańskiego grodu i weźmiemy udział w codziennych i odświętnych obowiązkach jego mieszkańców. Zajrzymy do krainy Wikingów, nazywanych „wilkami północy” i spróbujemy przekonać się, czy rzeczywiście musieli nosić rogi na hełmach, by być postrachem całej chrześcijańskiej Europy. Najbardziej niepokorni ubiorą zbroję lamelkową i chwycą za oręż, aby powalczyć o miejsce i przywileje w książęcej drużynie. Sprawdzimy, czemu musiał sprostać i jak wiele musiał poświecić Mieszko I, aby zasłużyć na miano „Ojca naszego Państwa”.


4 SPOTKANIE „NA GRUNWALD!”

Nic tak nie przykuwa uwagi, jak barwnie przedstawiona opowieść z potężną bitwą w roli głównej i bohaterskim rycerstwem w tle. Na szczęście, nie trzeba niczego wymyślać, bowiem historia sama zadbała o wieczność doniosłych czynów polskiego rycerstwa. Czasami wystarczy tylko posłuchać, aby poczuć wzruszenie i dumę z przodków, którzy nie szczędzili sił i krwi, abyśmy jeszcze bardziej dzisiaj czuli się Polakami. W czasie spotkania z późnym średniowieczem przekonamy się, jaka naprawdę była to epoka. Kto mógł dostąpić zaszczytu pasowania? Czym był kodeks rycerski i czy za honor rzeczywiście warto było oddać życie? Jakim orężem walczyli rycerze, ile ważył miecz, a ile ważyła zbroja? Poruszymy również problematykę zakonów rycerskich. Dowiemy się, dlaczego jeden z nich przybył aż z dalekiego Jeruzalem na polskie ziemie. W końcu zmierzymy się z duchami przeszłości i staniemy na polach Bitwy pod Grunwaldem, aby usłyszeć Bogurodzicę i walczyć w jedynie słusznej sprawie. Nawiążemy do turniejów rycerskich, a ci o zaciętym charakterze i silnych mięśniach będą mogli spróbować swych sił w replikach zbroi z XIV i XV wieku.


5 SPOTKANIE „SZABLE W DŁOŃ!”

Rzeczpospolita XVII wieku: czas wspaniałych triumfów i gorzkiej porażki, ludzi honoru i parszywych zdrajców, wielkiej potęgi i bolesnego upadku. „Szable w dłoń!” to opowieść o Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Podczas spotkania poznamy, jakie znaczenie miała i z jakich warstw składała się polska szlachta. Omówimy siedemnastowieczne stroje szlachcica i przeniesiemy się do szlacheckiego majątku, aby po chwili wyruszyć na wojnę i tłumić kozacki bunt na Zaporożu, a następnie stanąć oko w oko z uzbrojoną w muszkiety armią szwedzkiego króla Karola Gustawa. Poznamy uzbrojenie i siłę Polskiej Husarii. Przekonamy się, jak to możliwe, że przez blisko 120 lat nie przegrała żadnej bitwy i czy faktycznie pomagały jej w tym skrzydła. Omówimy najbardziej spektakularne siedemnastowieczne zwycięstwa i spróbujemy znaleźć przyczynę powolnego upadku kraju.


Wszystkie w/w spotkania przeprowadzone będą w formie:

· 70 min interaktywny pokaz historyczny wykorzystujący metodę dramy (widzowie biorą czynny udział w pokazie, wcielając się w postaci określone w scenariuszu)

· przeżyj to jeszcze raz, czyli przymierzanie po pokazie dowolnych eksponatów historycznych (zbroi, broni oraz strojów historycznych) wraz z możliwością zrobienia sobie zdjęcia na tle mapy historycznej.


Osoby chętne do skorzystania z oferty zobowiązane są do:

- zgłoszenia swego udziału w zajęciach, telefonicznie na nr 789 240 990 lub mailowo na lowe@zsp.pelplin.pl

- wypełnienia formularza zgłoszenia - zał. nr 1 (do pobrania poniżej); wypełniony formularz można wypełnić na początku zajęć lub wypełnić wcześniej i dostarczyć do biura Ośrodka Kultury w Pelplinie lub przesłać podpisany skan, a oryginał przekazać na pierwszych zajęciach;

- zapoznania się z oświadczeniem - zał. nr 2 (dostępnym w zakładce Dokumenty) i jego podpisania na pierwszych zajęciach.

- zapoznania się z „Regulaminem rekrutacji” dostępnym na tej stronie w zakładce „Dokumenty”;


Zgłoszenia przyjmowane są na bieżąco, aż do utworzenia grupy chętnych na zajęcia. W przypadku dużej ilości chętnych kadra LOWE dokona wyboru zgodnie z zapisami Regulaminu rekrutacji. Wszyscy zgłoszeni zostaną poinformowani o przyjęciu lub odmowie udziału w warsztatach.


Uczestnik zobowiązany będzie do podpisywania listy obecności oraz ewentualnie do wypełnienia dokumentów związanych bezpośrednio z uczestnictwem w zajęciach, np. do wypełnienia ankiet przed i po zakończeniu działań.


Pytania dot. zajęć można pisać na maila lowe@zsp.pelplin.pl lub kierować telefonicznie:


Rafał Deska – dyrektor ZSP w Pelplinie, administrator LOWE, tel. 607 321 693

Piotr Łaga – dyr. MOK Pelplin, tel. 605 477 499

Zał. 1 Formularz zgłoszeniowy. Pokazy historyczne
.pdf
Download PDF • 350KB


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
122157268_103251558244539_44547465187551

LOKALNY OŚRODEK

WIEDZY I EDUKACJI